• DOLAR

    Alış:5.7934 Satış:5.7986
  • EURO

    Alış:6.5931 Satış:6.6024
  • ÇEYREK

    Alış:423.98 Satış:433.74
09 Aralık 2017, Cumartesi 9:52 | A+ | A-

Borajet’in eski sahibi dava açıyor

Türkiye'nin ilk ve tek bölgesel havayolu şirketi olarak kurulduğu günlerde dikkatimi çekmişti Borajet...

Borajet’in eski sahibi dava açıyor

Kurulduğu ilk yıllarda sektörde beklenildiği ölçüde varlık gösteremeyen bu şirket sonradan THY ile yapılan kira sözleşmeleri ve 3. Havalimanı'nın yarattığı beklentiyle yükselişe geçti. 2016'da piyasadeğeri 377 milyondolar olarak ölçülenşirketle flört etmekisteyen yabancı firmalarda vardı. Odönemde Ayaslı'nın şirketin başına atadığıkişi Fatih Akol'du.

Akol şirketin içinde bulunduğu finansal zorlukları gerekçegöstererek Ayaslı'yı Borajet'i bedelsiz olarak arkasında ABD'li fonlar olduğubilinen SBK Holding'e devretmeye iknaetti. Ve Borajet, patronu Sezgin BaranKorkmaz olan SBK Holding yönetiminegeçti, Bizans Oyunlarını aratmayan entrikalarda ondan sonra başladı...


Ne oldu?
Sezgin Baran Korkmaz, Borajet'i alır almaz eski sahibi Yalçın Ayaslı ve sağ kolu Zahide Üner hakkında "nitelikli dolandırıcılık" iddiasıyla dava açtı. Bilançolarda makyaj yapıldığını hatta kendisinin kazıklandığını savundu. Ayaslı hakkında yakalama kararı çıkartıp, mal varlığına tedbir istedi. Hakkındaki davalar yüzünden Türkiye'ye gelemeyen Ayaslı konsolosluk üzerinden ifadeye çağrıldı. Bildiğim kadarıyla yakalama ve tedbir kararını kaldırttı. Aldığım duyumlara göre bu isimler arasındaki kavgada yeni ve enteresan gelişmeler yaşanıyor.


Yalçın Ayaslı karşı atağa geçmişdurumda...

Avukatları aracılığıylaİstanbul CumhuriyetBaşsavcılığı'na suç duyurusu dilekçesisundu. Dilekçede, SezginBaran Korkmaz, Ekim Alptekin,Jacob Ortell Kingston, LevonTermendzhyan, Fatih Akol'un dabulunduğu isimler hakkında 'suçişlemek amacıyla örgüt kurmak,nitelikli dolandırıcılık, yalan tanıklık,adil yargılamayı etkilemeyeteşebbüs ve tehdit' iddiasıyla suçduyurusunda bulundu. Bu arada sözkonusu dilekçedeki iddialar yeniliryutulur gibi değil.

Ayaslı, Korkmazve ortaklarının 2016 ortalarından itibarenBorajet'in değerini ve kendi itibarını sarsmayayönelik kampanya yürüttüğünü vebu sayede şirketi bilabedel aldığını belirtiyor. Ayrıca bu isimlerin Türkiye'deki diğer yatırımlarına nasıl el koyarız çabasına girdiklerini ve kestikleri haracı ödemeye zorlamak için asılsız suçlamalarda bulunduklarını öne sürüyor.


Suç duyurusunda Ayaslı'dandaha fazla çıkar sağlamak için buisimlerin değişik tezgahlar kurduğuiddiaları da yer alıyor. Misal, buisimler Yalçın Ayaslı'nın kişisel kefaletibulunan kredileri veren bankalarlaanlaşıp, kredilerin geri çağrılmasınısağladı. Odeabank'tan alınan 21 milyonTL'lik borç erken çağrılınca çoğunlukhissesi Jacob Ortell Kingston'unolan yönetiminde Ekim Alptekin'in debulunduğu Mega Varlık devreye girdi.

Borcu temlik etti, Ayaslı'nın mal varlığına haciz koyduruldu. Dilekçede, SBKHolding'in Mega Varlık ile birliktehareket ederek zor duruma düşenşirketleri satın alarak kurtarmabahanesiyle ele geçirdiği ve yasadışıişlemler yaparak menfaat sağladığıbelirtiliyor.


Anlaşılan Borajet meselesi daha çok su kaldıracak. Bekleyelim görelim...

DİLEK GÜNGÖR / SABAH

Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
SOSYAL MEDYA Popup açılır pencere reklam
Doğrulama: 205ef76e0e501b33