• DOLAR

    Alış:5.6509 Satış:5.6592
  • EURO

    Alış:6.324 Satış:6.3832
  • ÇEYREK

    Alış:414.28 Satış:424.04
14 Eylül 2017, Perşembe 12:37 | A+ | A-

Rekabet Kurumu, TÜRSAB ve ilişkili şirketlerden Turser-Tursav ile Gulf Sigorta hakkında soruşturma kararı aldı

Hac Umre organizasyonu yapan acentelerin şikayetleri üzerine Rekabet Kurumu, TÜRSAB ve ilişkili şirketlerden Turser-Tursav ile Gulf Sigorta hakkında soruşturma kararı aldı. TÜRSAB şikayetçileri kötü niyetle suçluyor...

Rekabet Kurumu, TÜRSAB ve ilişkili şirketlerden Turser-Tursav ile Gulf Sigorta hakkında soruşturma kararı aldı

Rekabet Kurumu, kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin üyesi olan Hac ve Umre işi yapan acentelere yönelik haksız rekabete neden olan uygulamaları ile ilgili şikayetler üzerine soruşturma açma kararı aldı.
 
Rekabet Kurumu, gelen şikayetler üzerine yaptığı önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 22.08.2017 tarihli toplantısında müzakere edildi. Bulguları ciddi ve yeterli bulan Rekabet Kurumu  4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak soruşturma kararı aldı.
 
Soruşturmada TÜRSAB’ın Hac ve Umre seyahati düzenleyen acentelerin tur öncesi yaptırmak zorunda olduğu paket tur sigorta poliçesini kendi iştiraki olan bir teşebbüsten almayı zorunlu kılması, hizmet bedeli adı altında tahsil edilen bedeli bazı acentelerden almayarak ayrımcılığa sebebiyet vermesi, Suudi Arabistan’daki taşıma/servis hizmetinin ve verilecek olan yemek hizmetinin de kendisi tarafından belirlenen teşebbüslerden satın alınmasını şart koşmasının 4054 sayılı Kanun’un ihlaline neden olduğuna ilişkin iddialar araştırılacak.
 
Rekabet Kurumu bu kapsamda 17-27/444-M sayı ile kararı ile;  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, TÜRSAB Seyahat Acentaları Hizmetleri Tic. Ltd. Şti., Turser-Tursav Sigorta Acenteliği Ltd. Şti. ve  Gulf Sigorta A.Ş.hakkında soruşturma yapacak.
 
TÜRSAB: Kötü niyetli üyelerin şikayeti
 
Rekabet kurumu'nunm başlattığı soruşturma ile ilgili ylazılı bir açıklama yapan TÜRSAB, konunun  bir kısım seyahat acentesinin haksız, asılsız ve kötüniyetli davranışlar olduğu savunuldu.
 
Olayın genel kurul sürecini etkileme çabalarına yönelik bir şikayet girişimi olduğu iddia edilen açıklamada şöyle deniyor:
 
Rekabet Kurulu’nun kararına dayanak oluşturan şikayet konusunda isnad edilen iddialar yönünden Rekabet Kurumu’na yasal süresi içerisinde savunma ile birlikte delillerimiz sunulacaktır.
 
Birliğimiz,  hac ve umre organizasyonlarında Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu’nun kararları doğrultusunda hareket etmektedir. Birliğin, şikayet konularına ilişkin uygulamalarının da bu kararlar çerçevesinde olduğu çok nettir. Birliğimiz; Suudi Arabistan’a giden vatandaşların ibadetlerini ve bu ibadetlerin en iyi şekilde yapılmasını sağlayan tamamlayıcı hizmetleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kontrol mekanizması içinde birlikte yürütmektedir.
 
Kanaatimizce, Birliğimiz üyesi bir kısım seyahat acentalarımızın ve içinde oldukları oluşumun, Birlik Olağan Genel Kurul Toplantısından beklentilerine cevap bulabilmek için haksız, asılsız ve kötüniyetli davranışlar ile genel kurul sürecini etkileme çabalarına yönelik bir şikayet girişiminde bulunduğu anlaşılmaktadır.

Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
SOSYAL MEDYA Popup açılır pencere reklam
Doğrulama: 205ef76e0e501b33