• DOLAR

    Alış:5.9127 Satış:5.9173
  • EURO

    Alış:6.6363 Satış:6.6442
  • ÇEYREK

    Alış:407.27 Satış:416.45
04 Kasım 2017, Cumartesi 13:49 | A+ | A-

Sendika avukatı olduğu belirtilen Serdar Uygur’un, TBMM Başkanını ziyaret ederek Hava İş Yasa Teklifini sunması tartışma yarattı

Hava iş Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ile sendika avukatı olduğu belirtilen Serdar Uygur’un, TBMM Başkanını ziyaret ederek Hava İş Yasa Teklifini sunması tartışma yarattı.

Sendika avukatı olduğu belirtilen Serdar Uygur’un, TBMM Başkanını ziyaret ederek Hava İş Yasa Teklifini sunması tartışma yarattı

Yasa teklifinin çalışmaları Mayıs ayında başlamış ve en geç Temmuz ayında TBMM’ye verileceği belirtilmişti. Daha sonra tarihi revize eden Hava iş teklifin Ekim ayında sunulacağını açıklamıştı. Sonunda teklif Ekim ayı biterken TBMM’ye verildi ise de, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Hava İş açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştı:

         “Hava İş Sendikamızın öncülüğünde alanında uzman Prof. Dr. Aziz Can Tuncay’ın başkanlığındaki komisyona hazırlatılan kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sn. İsmail Kahraman’a sunuldu. Hava İş Sendikası Genel Başkanı Ali Kemal Tatlıbal ve Av. Serdar Uygur tarafından TBMM Başkanı Sn. İsmail Kahraman’a sunulan kanun teklifini değerlendiren Tatlıbal, İş Kanunu kapsamına alınmayan uçucuların Hava İş yasası ile birlikte yasal haklarının koruma altına alınacağını vurguladı.”

ANAYASA NE DİYOR?

Ali Kemal Tatlıbal’ın yasa teklifi verme yetkisi ve hakkı olmadığını söyleyen hukukçular “Ali Kemal Tatlıbal, milletvekili olmadığı için yasa teklifi veremez. Bu açıkça Anayasaya aykırıdır.” dediler. İşte Anayasa’nın 88. maddesi:    

MADDE 88. – Kanun teklif etmeye Bakanlar Kurulu ve milletvekilleri yetkilidir.

Kanun tasarı ve tekliflerinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülme usul ve esasları İçtüzükle düzenlenir.

Bilindiği gibi, Bakanlar Kurulunun verdiği yasa önerilerine YASA TASARISI, bir veya birden fazla milletvekilinin verdiği yasa önerilerine ise YASA TEKLİFİ deniliyor.

2011-2015 yılları arasındaki 24. dönemde 3900 yasa teklifi ve tasarısı verilen TBMM’de bunlardan sadece 751 adedinin kabul edilerek yasalaştığı,  7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri arasındaki 25 dönemde ise, 861 teklif ve tasarı verilirken bunlardan hiçbirinin kabul edilmediği görülüyor.

Şu anda içinde bulunulan 26. dönemin ilk 2 yılında 2784 tasarı ve teklif verilirken sadece 419 adedinin kabul edilerek yasalaştığı anlaşılıyor. 2248 teklif ve tasarı ise komisyonlarda bekliyor.

YOL UZUN…

TBMM İçtüzüğüne göre TBMM Başkanlığına Hükümet veya milletvekilleri tarafından sunulan tasarı ve teklifler önce komisyonlara gönderiliyor. Komisyonlarda sosyal tarafların (İşçi Konfederasyonları, THY, TÖSHİD gibi) değerlendirmeleri alınarak görüşüldükten sonra raporlar hazırlanıyor ve teklif Genel Kurula gönderilerek sıraya alınıyor. Uzun bir bekleyişten sonra Genel Kuruldan geçerse Cumhurbaşkanlığına onaya sunuluyor. Onaylanırsa Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giriyor. Bu arada, Hava İş Yasasında düzenlenen konularla ilgili diğer kanunlarda da (İş Kanunu, İş Mahkemeleri Kanunu vb) değişiklik yapılması gerekiyor.

Hava İş Yasa teklifi, içeriğinden dolayı Esas komisyon olarak, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal işler Komisyonuna, Tali Komisyon olarak ise Plan ve Bütçe Komisyonuna gidecek. Gerek görülürse başka komisyonlar da Tali Komisyon olarak görevlendirilebiliyor. Şu anda  Sağlık, Aile , Çalışma ve Sosyal işler  komisyonunda bekleyen tasarı, teklif ve kanun hükmünde kararname sayısı 570…  Plan ve Bütçe Komisyonunda ise 1280 adet tasarı, teklif ve KHK görüşülmeyi bekliyor.

Konuyu değerlendiren hukukçular, Hava İş yasa teklifini bir milletvekili imzalarsa işleme konulabileceğini ancak bundan sonra da komisyonlarda bekleyen yüzlerce tasarı, teklif ve KHK’nin arkasında sıraya konulacağını belirtiyorlar. 26. Dönemin kalan 2 yıllık bölümünde sözkonusu teklif yasalaşmaz ise kadük yani hükümsüz hale geliyor. 2011-2015 yılları arasında TBMM’ye verilen 3900 tasarı ve tekliften 2818 adedinin kadük olduğu belirtiliyor.(AIRLINEHABER)

Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
SOSYAL MEDYA Popup açılır pencere reklam
Doğrulama: 205ef76e0e501b33