• DOLAR

    Alış:5.8393 Satış:5.8412
  • EURO

    Alış:6.5534 Satış:6.5564
  • ÇEYREK

    Alış:403.69 Satış:412.73
17 Kasım 2017, Cuma 9:30 | A+ | A-

' ABD’den Türkiye’ye karşı bir yargı hamlesi daha' İkinci bir 'Zarrab vakası' yolda mı?

“ABD’den Türkiye’ye karşı bir yargı hamlesi daha” başlığıyla haberleştirilmiş.Konu çok boyutlu… ‘2. Zarrab vakası’ diyen de var. Özetlersek…

' ABD’den Türkiye’ye karşı bir yargı hamlesi daha' İkinci bir 'Zarrab vakası' yolda mı?

Rusya’nın 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarını araştıran ABD özel savcısı, Trump’ın istifa ettirilen Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in Türk müşterisi işadamı Sezgin Baran Korkmaz’a (iş ortağı Ekim Alptekin’le birlikte) mahkeme celbi gönderiyor. Mahkeme kararının verildiği tarih 22 Eylül 2017… 30 Eylül tarihinde de haber oluyor Odatv’de…

Wall Street Journal’in 10 Kasım’daki sayısında ve BBC’nin Türkçe servisinde ise şöyle bir iddia ortaya atılıyor:

“Türkiye, Gülen’i İmralı’ya kaçırmak için (Korkmaz ve Alptekin) Flynn ile pazarlık yaptı. 15 milyon dolar teklif etti.”

Pazarlığın, Flynn ile Korkmaz arasında New York Peninsula Otel’de yapıldığı, gelişmelerin gerisinde “Sezgin Baran Korkmaz’ın, algı yönetimi ile FETÖ düşmanı görünüp, FETÖ’nun Amerika’daki paralarını (Amerikan sermayesi gibi gösterip) Türkiye’ye getirdiği, el konulan ve zora düşen şirketlerini alma girişimi ile görevlendirildiği” belirtiliyor.

SEZGİN BARAN KORKMAZ KİMDİR?
ŞİMDİ buradaki isimlerden, SBK Holding’in sahibi Ardahan-Digor’un Bacalı köyü doğumlu Sezgin Baran Korkmaz’ı (39) iyice tanımak gerekiyor. Bora Jet’i satın alan işadamı olarak gazetelerin ‘gözde’ ismi…

Bir TV ve radyoda spiker, Korkmaz için şöyle bir tanıtım yapıyor:

Şimdi çok önemli bir konuğumuz var. Bugünlerde sizlerden çok bahsediliyor. Medyada adınız çok geçiyor; özellikle Bora Jet olayından sonra iyice gündeme geldiniz. Enteresan bir hayat hikâyeniz var. 7 yaşında ayakkabı boyacılığı ile hayata başlamışsınız… Biraz kendinizi anlatır mısınız?

Evet, İstanbul’a geldim, dedikleriniz doğru. Mücadele ettim, tırnaklarımla kazıdım. Fakirlikten geldim.

Siz bir holding sahibi gibi görünmüyorsunuz, gencecik bir adamsınız…

Zenginlikten fakirliğe düşen insanları çok gördüm, yok olanları… Zenginlik insanı bencil yapıyor. Neyse… Ben Kadıköy’de bulaşıkçılık yaptım, kalmış dönerleri sandviç yaparak pazarlarda sattım. Salı Pazarı’nda limon sattım; domates satan yeğenlerimden çok kazandım. Ama buna kızarak beni kaldıkları evden attılar. Hayatta şanslı olacaksın. Şans olmazsa olmuyor. Şansı kapıda bekleyeceksin, geldiği zaman da paçasından yakalayacaksın. Benim bugün 5 bin kişinin çalıştığı bir holdingim var. Aslında holding patronu değilim, çalışanlarla mesai arkadaşıyım. Ama her zaman iyi niyetli olacaksın, iyi niyetli olursan Allah hiç darda bırakmıyor.

Medyada çok görünüyorsunuz…

Medyada görünmek iyi de… Medyada görünenlerin sonunun ne olduğunu görüyoruz. Benim hayalim Koç ve Sabancı gibi olmak…

Söyleşi bazı mantık dışı ifadelerle sürüyor; bazılarına gülebiliyorsunuz. Amacının ülke ekonomisine katma değer sağlamak olduğunu, hemşerisi Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’la Kars’ta anaokulu açtığını…

Spiker anlatılanlar karşısında “İnanılmaz” diye hayretini belirtiyor.

Sonra Amerika’ya gittiğini, zengin işadamlarıyla tanıştığını…

5 FABRİKA YANDI BİTTİ KÜL OLDU
BU gelişmeler olurken, Ankaralı işadamı Bereket Öner (34) gazetemize gelerek bize iki dosya bıraktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na 3 Kasım 2017’de verdiği dilekçe ile Sezgin Baran Korkmaz aleyhinde suç duyurusunda bulundu. Dilekçesine “Birebir tanık olduğum ve gelişimine engel olamadığım organize terör ve mali kısım suçlarla ilgili itirafta bulunmak istiyorum” diyor.

“Ben FETÖ terör örgütünün Ergenekon kumpası sırasında mağdur edildim. Eski kayınpederim ATO Başkanı Sinan Aygün gözaltına alındı ve kayınpederimden dolayı bütün mal varlığıma el konuldu. Bu sırada yaklaşık 100 personelimin maaşını ödeyemez ve işlerimi sürdüremez hale geldim. O sırada bir dostum, Sezgin Baran Korkmaz isimli şahıs ile FETO’dan kurtarabilecek bir avukat olarak tanıştırdı. Süreç içerisinde ticari faaliyetlerimi Sezgin Baran Korkmaz’a anlattım, ticari ve ailevi sırlarımı dahi paylaştım. Korkmaz bana yargı sürecenin uzayacağını, Ergenekon savcılarının iddianameyi geç yazacağını, Zekeriya Öz’ün işlerinin yoğun olduğunu, bu yüzden bana ticari faaliyetlerimi yürütebilmem için yeni bir çözüm yolu önerdi. Benim iş makinelerimi alıp Komak Isı Yalıtım şirketi üzerine devredip, başka bir şirket üzerine çalışırsa, ticari hayatımın devam edeceğini, işçilerin mağdur olmayacağını söyledi. Ben de çözüm olarak teklifi kabul ettim. Yaklaşık 6 ay sonra beni aradı, üzüntülü bir şekilde Bursa Kestel’deki fabrikanın yanıp kül olduğunu söyledi.

(31.01.2010) Aynı iş makinelerimi de şirket üzerinden Tekirdağ (Komak Isı Yalıtım, 07.10.2011), Çerkezköy (Umut Suna Plastik Fabrikası, 2012), Alanya (Portiç, 25.02.14) ve Eskişehir’de (Yalıtım Fabrikası, 06.08.2015) bulduğu yerlerde faaliyete geçirmiştik. Onlar da peşi sıra yangında kül oldu. Bu yangınların sonucunda sigorta şirketlerinden (Allianz, Güneş ve diğerlerinden) 105 milyon TL para tahsil etti.”

(Sigorta şirketlerinin aracı kurumu; İstanbul Fulya’da bürosu bulunan Edibey adlı kişi.)

BORA JET OLAYI
Bereket Öner, Les Ottaman’a müşteri getiren Mahir adlı kişi beni arayarak, “Çok zengin Ermeni kökenli bir Amerikalı olan Levon Termezjian (kod adı Aslan) adlı Ermeni vatandaş ve oğlu Georche ile tanıştık. Türkiye’de iş yapmak istiyorlarmış… Araçlar kiraladık, Maslak Plaza 1. katta Nail Enerji diye bir firma kurduk… Termezjian Bey, oğlu, Baran ve ben Amerika’ya gittik. Baran bana New York’ta otelde dinlen, biz Levon’la Pensilvanya’ya gidip Hocaefendi’yi ziyaret edip geleceğiz” dedi.

Bu ziyaret 15 Temmuz darbesinden sonra ve ben şoke oldum. Levon’la tanışıklığımın tesadüf olmadığını düşündüm. Baran bana dönüşte Gülen’le olan görüşmeyi anlattı. Bundan sonra, Yalçın Ayaslı’ya ait olan Bora Jet’in yüzde yüzünün Baran Korkmaz’ın üzerine geçtiğini basından öğrendim. Bunun arkasında çok şey var.

HELAL-HARAM VE BÖLÜCÜLÜK
‘HELAL Akreditasyon Kurumu (HAK) milat olacak’ diyenlere soruyoruz: Tatilde HAK sertifikası olmayan otele gitmek haram mı sayılacak? HAK’tan sertifikası olmayan kasaptan alınan ete haram mı denecek? Sertifikası olmayan doktora muayene olmak haram mı sayılacak? Helal-haram kavramları turizme sokularak bölücülük mü yapılmak isteniyor. (OdaTv)

Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık
SOSYAL MEDYA Popup açılır pencere reklam
Doğrulama: 205ef76e0e501b33